Mezinárodní den darování knihy

Mezinárodní den darování knihy

Opět nastal měsíc únor a naše knihovna tradičně oslavila Mezinárodní den darování knihy akcí „Daruj knihu“. V letošním roce jste darovali knihy dětem na dětském oddělení nemocnici v Třebíči. Díky vám se mohou děti těšit z krásné a rozsáhlé série knih z cyklu:“Hraj si a uč se - veselá farma“, kde se seznámí se zvířátky, která žijí na farmě, dozví se například, jak se pěstuje obilí nebo obdělává půda. To vše formou krásně ilustrovaných knih. Úsměv na tváři dětem jistě vykouzlí knížka „Bobři jsou dobří“, příběhy štěňátka Dášenky nebo se přenesou do světa vílích princezen. To byl jen krátký výčet knížek, které jsme předali paní primářce dětského oddělení MUDr. Aleně Holubové. Věříme, že díky knížkám malým pacientům čas, který musí strávit v nemocnici, uteče rychleji. Všem dárcům moc děkujeme. 

 

 

Více info
Ovečky v Číměřské knihovně

Ovečky v Číměřské knihovně

Poslední akcí tohoto roku byla tradiční výstavka vánočních výrobků – tentokrát máme v Číměřské knihovně celé stádo krásných oveček. Inspirací pro zadání nám bylo živé stádo Číměřských oveček, které se těší veliké oblibě nejen u dětí, ale také u dospělých. Při tvoření jste měli volné pole působnosti, nebyl určen žádný konkrétní materiál ani technika. Během měsíce listopadu jste pilně vyráběli, a proto můžete v knihovně zhlédnout opravdu krásné výrobky, které jsou vyhotoveny například z papíru, vaty, provázků, malované ovečky na papíře nebo kameni, dokonce jedna ovečka je v podobě lampiónu. Do akce se zapojily nejen děti, ale také dospěláci. Nejoriginálnějším výrobkem byla vyhodnocena ovečka z rýžových chlebíčků od Terezky Pavlíkové. Terezka obdržela sladkou odměnu, díky které bude čekání na Ježíška příjemnější. Vítěze určil fotograf pan Jakub Mertl s manželkou, kterým děkuji za odborné zhodnocení.

 

Více info
Knihovna roku 2021 - zvláštní ocenění

Knihovna roku 2021 - zvláštní ocenění

Zrcadlová kaple Klementina 14. 10. 2021

Ve čtvrtek 14. 10. 2021 jsme v Zrcadlové kapli Klementina z rukou ministra kultury Lubomíra Zaorálka převzali zvláštní ocenění pro naší knihovnu, "za týmovou a nápaditou práci s dětskými čtenáři v příjemném prostoru knihovny a za výjimečné propojení činnosti knihovny s komunitními aktivitami obce".

Z ocenění máme velkou radost:-).
Více info
Sněhuláci v Číměřské knihovně

Sněhuláci v Číměřské knihovně

V loňském roce byla knihovna v adventním čase vyzdobena vánočními kapříky, letos byla výstava zaměřená na sněhuláky. Tvořili jste je mnoha technikami a z rozmanitých materiálů. Těší nás výrobky ze dřeva, papíru, z příze, látek. Máme sněhuláky různých velikostí a každý je do zimy vyzbrojen kloboukem, čepicí či klasickým hrncem. 

Společného mají všichni sněhuláci jedno – přátelský úsměv. Výstava byla zahájena první adventní neděli 29.11.2020 a zhlédnout ji můžete během otevírací doby knihovny. 

Každý tvůrce dostal za svůj výrobek sladkou odměnu v podobě umělecky nazdobeného perníčkového sněhuláčka. Nejoriginálnějším výrobkem byl vybrán, paní starostkou a paní místostarostkou, sněhulák vytvořený Natálkou Novotnou. Natálka obdržela drobnou sladkou odměnu.

Více info
Knihy kolem nás

Knihy kolem nás

Na začátku roku, jsme vás oslovili s nápadem, aby jste nám po celý rok posílali fotografie ze svého okolí, svých cest a dovolených, kde budou hlavním tématem knihy. 

Mohlo se jednat o knihobudku, o fotografii vás, jak si čtete knížku na zajímavém místě, nějakou raritu či zajímavost, která má přímou souvislost s knihami. Obdrželi jsme fotografie z různých koutů nejen České republiky, ale dokonce až z dalekého Skotska. 

Výstava obdržených fotografií je opět přístupná ke zhlédnutí v naší knihovně. 

Více info
Škola naruby

Škola naruby

Můžou být známkovaní dospělí? Ano, můžou. V březnu jsme rozdali dětem Čtenářské deníčky pro děti a rodiče, což je taková „ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA“. 

Vydavatelem je Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR ve spolupráci s Městskou knihovnou Český Těšín a tématem je „Škola naruby – celé Česko čte dětem“. 
Hlavním smyslem je přivést rodiče ke společnému čtení s dětmi. Do deníčků děti samy zapisují, kdo jim četl, jak dlouho a známkou, jako ve škole ohodnotí, jak dospělému čtení šlo. Také můžou namalovat obrázek ze čtené knihy či příběhu. Některé děti během roku zaplnily celý deníček a dostaly nový, aby mohly pokračovat v hodnocení. 
 
Více info
Sto let naší vlajky

Sto let naší vlajky

Měsíc březen, konkrétně 30. březen byl významným dnem pro naši vlajku. 

Přesně 30.března 1920 byla uzákoněna podoba vlajky Československé republiky a v letošním roce oslavila krásné kulaté výročí 100 let. 
Oslovili jsme vás s výzvou, abyste vyhledali různé podoby vlajek, tak jak byly navrhovány v minulosti a sami se pokusili namalovat svou představu vlajky, která by vyjadřovala ducha první republiky.

 

Více info
Mezinárodní den "Darování knihy"

Mezinárodní den "Darování knihy"

I když "Mezinárodní den darování knihy" připadá na 14. února, my jsme knihy od našich dětských i dospělých čtenářů darovali až nyní (kvůli koronavirové situaci). 
Tentokrát se jednalo o dětské knihy, a to pro malé onkologicky nemocné pacienty, o které pečuje Nadační fond dětské onkologie Krtek. 
Pokud alespoň jedna námi darovaná knížka udělá radost jednomu dítěti a zpříjemní jemu i rodičům pobyt v nemocnici či ubytovně, kterou tato nadace provozuje, budeme všichni moc rádi. 
Krtkovi přejeme co nejméně pacientů a ať příběhy jejich malých pacientů končí vždy se šťastným koncem.

Více info
VEČERNÍČEK LETOS SLAVÍ 55 LET !!

VEČERNÍČEK LETOS SLAVÍ 55 LET !!

Kdo z nás by neznal postavičku, která nám každý večer přeje dobrý večer a dobrou noc? Ano je to Večerníček. Ten v letošním roce slavil již 55 let. 

K příležitosti jeho narozenin, jsme v lednu vyhlásili akci „VEČERNÍČEK SLAVÍ 55 LET!!“. Jedním z úkolů bylo namalovat oblíbenou postavičku Večerníčkových pohádek. Z množství obrázků, které se nám v knihovně sešly bylo zřejmé, že děti pohádky znají velmi dobře. Na naší výstavce byste našli motýla Emanuela s jeho Makovou panenkou, dále vílu Amálku, nesmí chybět Krteček, Pat a Mat, Rákosníček, Rumcajs, Křemílek a Vochomůrka, Pejsek a Kočička. 

Dalším úkolem bylo poskládat Večerníčkovou čepici a namalovat na ní postavičku z pohádek. Děti donesly čepice velké i malé a všechny byly krásně pomalované. 

Je hezké, že má Večerníček stále velké množství kamarádů, kteří na něj večer čekají a přenesou se s ním do pohádkové říše.

Více info
Vánoční kapříci v číměřské knihovně :-)

Vánoční kapříci v číměřské knihovně :-)

V předadventím čase, jsme Vás oslovili s akcí „Vánoční kapříci“. Náplní bylo vyrobit kapříka jakýmkoliv způsobem. Přestože akce trvala poměrně krátkou dobu, můžeme se těšit z řady krásných výrobků a obrázků. Opět jste tvořili z mnoha různorodých materiálů. Někteří kapříci byli namalovaní, vyrobení z papíru, vyšití, vyřezaní ze dřeva, upečení z těsta, slepení z výček od PETlahví, namalovaní na hrnečku, či vypálení z keramiky. Všechny výrobky jsou velmi hezké a povedené. Do 30. listopadu nám do knihovny připlavalo 50 výrobků, ze kterých jsme vytvořili zajímavou výstavku. Každý výrobek dostal své hlasovací číslo a byl připraven k prezentaci. První adventní neděli měli možnost návštěvníci knihovny hlasovat pro výrobek, který se jim nejvíce líbil nebo je něčím zaujal a oslovil. Výstavu si prohlédlo 96 návštěvníků a odevzdali 82 hlasovacích lístků s celkovým počtem 201 hlasů. Třetí místo obsadil papírový kapřík Honzíka Topila s číslem 22, který obdržel 24 hlasů. Druhé místo s celkem 25 hlasy připadlo Tereze Láníkové s vyřezávaným kaprem č. 40. Vítězem se stal vyšívaný kapřík číslo 38 - Hynka Keila pro který hlasovalo 26 návštěvníků. Oceněným byla předána drobná sladká odměna.

 

Více info
Další články